Czy klimatyzatory mogą też ogrzewać zimą?
Klimatyzatory to pompy ciepła – czyli urządzenia przepompowujące ciepło z jednej strony na drugą. W efekcie z jednej strony wieje zimne powietrze a z drugiej ciepłe. Od pewnego czasu urządzenia zaczęto wyposażać w opcje odwrotnego działania – czyli grzania.
Klimatyzacja potrafi nie tylko ochłodzić mieszkanie latem ale i ogrzać jesienią, czy łagodną zimą. Klimatyzatory o mocy chłodzenia 2kW zwykle mogą grzać z mocą około 2,2kW. Warto więc mieć klimę z grzaniem. Zimą opłaca się ogrzewać klimatyzatorem gdyż jest to energia tania – wykorzystująca naturalne zasoby ze środowiska i z 1kW elektrycznej energii uzyskujemy 3,5kW energii cieplnej. Jest to 3,5x taniej niż farelka, grzejniki akumulacyjne itp.
Zobacz także: Ile trzeba zapłacić za klimatyzację do domu? Jaki jest miesięczny pobór prądu?
Urządzenia chłodząco- grzejące z wbudowaną pompą ciepła są w stanie odzyskać ciepło nawet przy -15 stopniowym mrozie. Urządzenia te stosuje się jednak najczęściej do dogrzania pomieszczeń, a nie jako jedyne źródło ciepła. Jest to ryzykowne i mało opłacalne. Często zaznacza się, że klimatyzator może pełnić funkcję grzewczą tylko w okresie jesiennym i wiosennym. Jednak niektórzy producenci czy instalatorzy ryzykują stwierdzenie, że w łagodnych warunkach klimatycznych niektórych rejonów naszego kraju, klimatyzacja jest w stanie pełnić funkcję grzewczą również w okresie zimowym. Jeżeli chcemy używać klimatyzatora do grzania w zimie warto wybrać przy zakupie klimatyzator z Inverterem- wtedy może on pracować przy temperaturze zewnętrznej do -15 st. C.
Należy pamiętać o tym, że wydajność pompy ciepła, przy chłodzeniu, spada ze wzrostem temperatury na zewnątrz oraz ze spadkiem na zewnątrz przy grzaniu pomieszczeń. Przy założeniu, że średnia temperatura zewnętrzna to -15 st., to przez kilka dni w roku można było by wykorzystać taką instalację do ogrzewania pomieszczeń. Dodatkowym warunkiem jest tu jednak prawidłowy dobór i montaż urządzenia. Wydaje się, że cały system musi być mocno przewymiarowany jeśli nie chcemy mieć problemów przy większych mrozach. Przy bardzo dużych mrozach może nastąpić oblodzenie zewnętrznej jednostki urządzenia, co prowadzi do gwałtownego spadku sprawności i urządzenia przestaje spełniać swoją funkcję.
Dużym problemem eksploatacyjnym urządzeń z funkcją grzania ( samego chłodzenia taż) dla niektórych użytkowników może być hałas, jaki generuje klimatyzator. Szczególnie w nocy. O ile latem urządzenia można wyłączyć, ponieważ temperatura nocą i tak spada, to zimą ogrzewania w nocy nie wyłączymy. Mamy wybór. Borykać się albo z zimnem, albo z hałasem. Zatem decydując się na taką metodę ogrzewania należy wziąć pod uwagę szereg czynników, jakim podlega budynek i mieszkanie, a także warunki finansowe jakim jesteśmy w stanie sprostać oraz komfort jakiego potrzebujemy.
Ogrzewanie klimatyzatorem jest zwykle rozważane na równi z ogrzewaniem elektrycznym i, jak każda forma ogrzewania, ma swoich zwolenników i przeciwników. W obydwu przypadkach (czyli podczas ogrzewania elektrycznego i za pomocą klimatyzatora) należy zapewnić odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, gdyż właściwa wilgotność jest nieodłącznym parametrem komfortu.
Decydując się na ogrzewanie ( bądź dogrzewanie) klimatyzatorem należy uwzględnić też fakt awaryjności urządzeń. Klimatyzator jest z pewnością urządzeniem bardziej awaryjnym niż grzejnik elektryczny. Ma bowiem więcej części składowych i jest urządzeniem bardziej zaawansowanym technologicznie. Jednakże większość urządzeń działa poprawnie przez cały okres życia produktu. Ogrzewania klimatyzatorem ma zaletę, o której często zapominamy. Urządzenie to nie tylko ogrzewa, ale również oczyszcza powietrze poprzez filtr znajdujący się wewnątrz jednostki wewnętrznej.
Przez filtr elektrostatyczny zatrzymywane są nawet najdrobniejsze cząsteczki kurzu , a filtr plazmowy wspomaga usuwanie nieprzyjemnych zapachów i dymu papierosowego.
Eksploatując klimatyzator (zarówno w funkcji grzania jak i chłodzenia) należy pamiętać o zapewnieniu warunków prawidłowej pracy urządzenia. Ważna jest separacja klimatyzowanych pomieszczeń. Oznacza to, że jeśli pomieszczenie klimatyzowane znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z porównywalnym kubaturowo lub większym pomieszczeniem nie klimatyzowanym, połączenie przestrzeni poprzez np. otwarte drzwi spowoduje nieprawidłową pracę urządzenia, tym samym doprowadzając do jego zniszczenia. To samo dotyczy otwartych okien podczas pracy urządzeń.
opracowanie: redakcja www.klimatyzacja.pl